dostep do internetu polska 2018 dla firm gospodarstwa damszo

Jak wyglądał dostęp do Internetu w Polsce w 2018r.?

Internet staje się coraz bardziej ogólnodostępny. Pisząc „coraz bardziej”, mam na myśli, że jeszcze nie wszyscy go posiadają, ale sytuacja idzie ku lepszemu. Pytanie tylko czy można w ogólnym sensie określić czy dostęp do Internetu to rzecz dobra czy zła – wydaje mi się jednak, że narzędzie nie ma przypisanej do siebie żadnej wartościującej etykiety, wszystko zależy od osoby, która się tym narzędziem posługuje.

Przyjrzyjmy się informacjom podanym przez GUS na temat dostępu do Internetu Polaków w 2018r.

Dostęp do Internetu w 2018r. – Przedsiębiorstwa

W 2018 r. udział podmiotów posiadających dostęp do Internetu wyniósł 95,6%, przy czym najwyższy był on w przedsiębiorstwach dużych (99,6%). Szerokopasmowe łącze stałe posiadało 87,0% przedsiębiorstw, natomiast mobilne – 67,6%.


W 2017r. ogólny udział wszystkich podmiotów posiadających dostęp do Internetu wynosił 94,8% a więc wzrósł o 0,8%. Uważam, że jest to dobra i zadowalająca wiadomość, że coraz więcej przedsiębiorstw łączy się z Internetem, ponieważ osobiście bardzo często wykorzystuje np. internetowe formy kontaktu z firmami i bardzo cenię sobie wygodę tej opcji.

Z drugiej jednak strony w 2017r. udział przedsiębiorstw dużych posiadających dostęp do Internetu wyniósł 99,7% co oznacza, że w 2018r. ten odsetek spadł o 0,1%.

Dostęp do Internetu w 2018r. – Gospodarstwa domowe

W 2018 r. dostęp do Internetu posiadało 84,2% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 2,3 p. proc. niż w roku poprzednim, a o 8,4 p. proc. w stosunku do 2015 r.

W skali roku udział gospodarstw domowych korzystających z Internetu poprzez szerokopasmowe łącze internetowe zwiększył się o 1,7 p. proc.

Zarówno dostęp do Internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych był zróżnicowany ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji.

Dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich.

Uwzględniając klasę miejsca zamieszkania, odsetek gospodarstw z Internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich.

Coraz więcej gospodarstw domowych posiada dostęp do Internetu. To bardzo ważna informacja dla przedsiębiorstw, ponieważ Internet staje się coraz częściej wykorzystywanym środkiem do zbierania informacji na temat firm i produktów.

Jest to też coraz większy obszar do komunikacji, przekazywania komunikatów przez firmę do swoich klientów.

Nie znalazłem żadnych informacji, statystyk, badań nt. związku pomiędzy posiadaniem dzieci a dostępem do Internetu, ale jedną z przyczyn może być głębokie przekonanie rodziców do tego, że Internet jest potrzebny ich pociechom do osiągania zadowalających wyników w szkole. Rozumiecie – dostęp do wiedzy, możliwość zadawania pytań na forach i uzyskiwanie na nie odpowiedzi.

Być może jest to też wynik pewnego rodzaju warunkowania kulturowego pt. „nie można żyć bez Internetu”. Przypomniałem sobie o tym oglądając niedawno spot reklamowy nowego sezonu Big Brothera, w którym zawarte jest hasło znajdujące się na końcu spotu: „Zobacz jak zmieniają się ludzie odcięci od świata i Internetu.”

Internet jest wszechobecny a przyzwyczajenie jest podobno drugą naturą człowieka, wiemy, że można przełamać nawyki, ponieważ mózg jest plastyczny i można zmienić ścieżki neuronowe odpowiedzialne za określone, powtarzalne zachowania, ale często wiąże się to z nieprzyjemnymi doznaniami. Na podstawie tego założenia można wysnuć wniosek, że bez Internetu da się żyć, ale na początku może być to dość niekomfortowe lecz później kiedy przyzwyczaimy się do nowego stanu rzeczy można założyć, że będzie lepiej.

Oczywistym i intuicyjnym wnioskiem wydaje się też być to, że na obszarach miejskich więcej gospodarstw domowych posiada dostęp do Internetu niż na obszarach wiejskich i wydaje mi się, że wynika to głównie z zaawansowania technologicznego oraz możliwości infrastruktury.

Źródła:

Oceń artykuł!

Średnia ocena / 5. Licznik głosów:

Wspomóż serwis razem z Ceneo.pl!

Jeśli uważasz, że na tym blogu znajdują się pomocne i wartościowe dla Ciebie artykuły to możesz pomóc w jego rozwoju:

  1. Kliknij w link znajdujący się poniżej (nastąpi przeniesienie na stronę Ceneo.pl.
  2. Kliknij w jakikolwiek produkt, który w jakiś sposób Cię zainteresował.klikając w jakikolwiek produkt (najlepiej taki, który w jakiś sposób Cię zainteresował).
  3. Kliknij na ofertę jednego ze sklepów oferujący wybrany produkt.

Po wykonaniu (i tylko wtedy) tych trzech, prostych krokówja otrzymam 0,26 zł na rozwój serwisu, aby dostarczać jeszcze lepsze treści (a Ty może coś czego Ci brakowało :))

Utrzymanie serwisu i tworzenie treści kosztuje czas i pieniądze. Nie chciałem umieszczać tutaj żadnych wszędobylskich reklam dlatego uważam to za najlepszy i najmniej inwazyjny sposób :)

Ciebie to nic nie kosztuje a ja dzięki temu mogę tworzyć nowe, lepsze i bardziej prawdziwe treści jeszcze lepszej jakości w dzisiejszym "fake newsowym" świecie.

Wspomóż serwis razem z Ceneo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *