facebook narcyzm damszo

Co łączy Facebook z narcyzmem? Wybujałe ego?

Chciałbym zacząć od tego czym jest narcyzm.

Narcyzm – «bezkrytyczny stosunek do siebie»

źródło: SJP PWN

Można wg tej definicji założyć, że jest to tworzenie obrazu własnego siebie pozbawiona wad, trzeźwego i realnego spojrzenia. Najprawdopodobniej osoba taka będzie mieć problemy z krytyką z tego względu, że może się uważać za nieskazitelną i każda „rysa na diamencie” będzie atakowana.

Przeprowadzono badanie opublikowane w 2013r. w Computers in Human Behavior, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan w skład którego wchodzą: Elliot Panek, Yioryos Nardis and Sara Konrath.

Dotyczyło ono sprawdzenia w jaki sposób media społecznościowe odzwierciedlają i potęgują poziom narcyzmu występujący w kulturze.

„Wśród młodych studentów okazało się, że osoby, które były bardziej narcystyczne, pisały częściej posty na Twitterze niż pozostali.” (O Twitterze może wspomnę więcej kiedy indziej).

„Ale wśród osób w ‚średnim wieku” generalnie, osoby narcystyczne częściej wrzucały coś na Facebooka.” – mówił Panek.

Badacze twierdzą, że narcyzi posiadają swój określony obraz siebie i poprzez media społecznościowe sprawdzają jak na ten obraz reagują osoby z ich kręgów.

„Młodzi ludzie mogą przeceniać ważność swoich własnych opinii. Poprzez Twittera, próbują oni poszerzyć swoje kręgi społeczne i zakomunikować swoje poglądy w wielu różnych tematach” – relacjonuje Panek.

Naukowcy uważają, że osoby narcystyczne używają social mediów do wzmocnienia swojego ego oraz do kontroli tego jak odbierają ich inne osoby.

Badania badaniami, ale jak jest wśród ludzi w „normalnym” środowisku?

W mojej opinii istnieją dwa ekstrema dotyczące obrazu siebie i reagowania na zachowanie innych wobec tego obrazu.

Są osoby o niskiej samoocenie, które dotykają jakiekolwiek negatywne opinie i jakakolwiek krytyka. Zamykają się w sobie, nie reagują, nie próbują dyskutować zwyczajnie z tego powodu, że w ich mniemaniu nie posiadają wystarczającej siły i co więcej, mogą uznać, że taka opinia innej osoby to w rzeczywistości prawda (co wcale prawdą nie jest).

Z drugiej strony szali znajdują się osoby narcystyczne, które mają bardzo wysokie mniemanie o sobie i nie dopuszczają do siebie żadnej, jakiejkolwiek krytyki. W końcu taka jest definicja narcyzmu. Osoby takie prawdopodobnie potrzebują potwierdzeń z zewnętrznego świata swojego obrazu dlatego często piszą posty w mediach społecznościowych, aby inni potwierdzili to co oni sami o sobie sądzą. Wtedy ich ego może wzrastać. Jeśli jednak inne osoby nie potwierdzą obrazu siebie, które osoby narcystyczne posiadają w swoich umysłach, wtedy mogą zaatakować taką osobę broniąc tym samym nieskazitelne wyobrażenie o sobie.

Każde z tych ekstremów w uznaję osobiście jako patologię w rozumieniu „nieprawidłowych zjawisk występujących w życiu społecznym”. Żadna z tych postaw nie jest korzystna dla osoby jej posiadającej.

Oceń artykuł!

Średnia ocena / 5. Licznik głosów:

Wspomóż serwis razem z Ceneo.pl!

Jeśli uważasz, że na tym blogu znajdują się pomocne i wartościowe dla Ciebie artykuły to możesz pomóc w jego rozwoju:

  1. Kliknij w link znajdujący się poniżej (nastąpi przeniesienie na stronę Ceneo.pl.
  2. Kliknij w jakikolwiek produkt, który w jakiś sposób Cię zainteresował.klikając w jakikolwiek produkt (najlepiej taki, który w jakiś sposób Cię zainteresował).
  3. Kliknij na ofertę jednego ze sklepów oferujący wybrany produkt.

Po wykonaniu (i tylko wtedy) tych trzech, prostych krokówja otrzymam 0,26 zł na rozwój serwisu, aby dostarczać jeszcze lepsze treści (a Ty może coś czego Ci brakowało :))

Utrzymanie serwisu i tworzenie treści kosztuje czas i pieniądze. Nie chciałem umieszczać tutaj żadnych wszędobylskich reklam dlatego uważam to za najlepszy i najmniej inwazyjny sposób :)

Ciebie to nic nie kosztuje a ja dzięki temu mogę tworzyć nowe, lepsze i bardziej prawdziwe treści jeszcze lepszej jakości w dzisiejszym "fake newsowym" świecie.

Wspomóż serwis razem z Ceneo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *